עזרה

שאלה

אני אנסה להעלות על הכתב את בעיה האישית המורכבת דלי מקווה מאוד שאצליח.
אני בן 17, מתחיל השבוע כיתה יב.
אני באמת מאמין בה. באמת.
אני מרגיש ויודע על קיומו ועל הנהגתו בעולם.
אבל אין לי כמעט אמונה בעולם הבא. זה פשוט נושא שאני מתחבר ולא נראה לא שהוא נכון בכל צורה אפשרית. אני לא יודע מה קורה אחרי המוות אבל ברור לי שאין עולם הבא.
ומתוך ההנחה הזו נל כך שאין עולם הבא, קשה לראות תועלת בסמירת המצוות. גל אם אני מאמין בה, במיוחד כאשר אומרים שאין השגחה פרטית בעולם ויש בחירה חופשית, אז אין לי שום"הרתעה" על כך שאני חא שונר את המצוות ואני מוצא עצמי עובר על שלל הלכות ואמסורים, ככל הנראה כתוצאה מכך שאני לא מאמין שלחטאים ההם יהיו השלכות.
אני אוסיף וארחיב שאם העולם באמת היה אך ורק מירוץ לעולם הבא, והעולם הזה היה זניח, הייינו מתרכזים אך ורק בה, מנתקים את עצמנו מהעולם, כי הרי אין לו שום חשיבות לעומת הדבר האמיתי עולם האמת.
אני מאוד מקווה שאמצע תשובה מספקת שתגרום לי לרצות לעבוד את ה באמת. תודה רבה

תשובה

אורי שלום וברכה

השאלות שלך נפלאות וזה מראה שיש לך חשיבה מקורית ואתה לא נסחף אחרי הזרם, ורוצה להבין כל דבר, ולא לעשות שום דבר סתם.

האמונה מצריכה שני שלבים, שלב הכרה במציאות ההגיונית, והשלב השני החיבור שלך למציאות.

נראה שאתה מצליח גם להגיע לאמונה בבורא עולם, וזה השלב הראשון, וזה נפלא.

 

אני יענה לך בכמה מילים על עולם הבא, למרות שהנושא רציני מידי לענות עליו על רגל אחת, אך חשוב לי לתת לך כיון מחשבה, ובתור בחור נבון אני בטוח שתוכל להתקדם עם הנקודות הללו:

 

ברור שבורא עולם שיצר עולם כה מופלא מחושב עד לפרטי פרטים במידה שהמח שלנו בכלל לא מסוגל לחשוב, והאו דואג להפעיל אותה ולחדש בצורה קבועה כה מדהימה, וכאן נשאלת השאלה כיצד יתכן שכל זה נברא סתם, חייבת להיות מטרה נעלה יותר. חייבת להיות משהו עמוק, ובפרט שהבריאה מראה לנו כמה הבורא דואג שיהיה טוב לנו, ודוקא בנקודה זו רוב האנושות לא מרגישה שבעת רצון, העולם מלא מכשולים קשיים ונסיונות.

בלשון חכמינו העולם מכונה "נוה תלאות" שלאיתכן שהיא תכלית הבריאה, חייבת להיות תכלית נעלה יותר.

 

נקודה נוספת היא העובדה שאנחנו לא ממציאים דברים מעצמנו, יש לנו מסורת שניתן להוכיח אותה בצורה לוגית שהיא אמינה בצורה מוחלטת, עד למעמד הר סיני שם קיבלנו את יסודות היהדות, כולל את המציאות של עולם הבא, ימות המשיח, שכר ועונש.

 

הבעיה שגם כאשר קולטים לוגית שהדברים מוכחים צריך גם להתחבר לדברים, וזה בהחלט עבודה לא קלה.

בנקודה זו הייתי שואל אותך האם אתה הבשר והעצמות, הגוף הגשמי או שאתה מרגיש שיש לך נשמה, יש משהו מעבר לגוף, ככל שתצליח להתחבר לכך, תבין גם שהנשמה אינה נעלמת במוות, ומשהו קורה איתה. כך שהתיאורים של החיים לאחר המוות אינם מופרכים.

 

הנושא רחב מאד, והייתי ממליץ לך מאד להקדיש סוף שבוע מזמנך לפנות לסמינר של ערכים לברר את הסוגיא בצורה יסודית מאד.

פרטים ליצירת קשר עם ערכים:

טלפון: 03-5793035

מייל: [email protected]

 

חשוב לי להתייחס לשאלות הנפלאות שהעלת:

 

שים לב שהיהדות בנויה על אמונה בהשגחה פרטית, אמנם יש בחירה חופשית, אולם הבחירה היא אינה האם אני יצליח בחיים או לא, האם אני יהיה עשיר או עני, חולה או בריא, הבחירה היא האם אני יהיה צדיק או רשע, האם אני יעשה מעשים טובים או לא. אך מה יקרה לי בעקבות מעשי, על כך יש השגחה פרטית מדוקדקת מאד, וכל פרט הכי קטן שקורה לנו בחיים זה השגחה פרטית של הבורא על מעשינו.

 

בנוסף לכך עולם הבא הוא תשלום באשראי, בידיעה שכלית, עולם הזה הוא תשלום במזומן, בהנאה מגרה מול העינים כאן ועכשיו, כל פרסומאי זוטר יודע שלהבטיח הבטחות בעתיד, מול הנאות עכשוויות, זה לא עובד. נכון יש בודדים חכמים שמשקיעים בעתיד, אך הרוב המוחלט של העולם מעדיף את הגישה של נבזבז היום, ונשלם את המחיר מחר.

 

אבל אני רוצה לגלות לך סוד קטן, מי שחי בדרך התורה, בעולם הזה הוא יותר מאושר, הוא נהנה בעולם הזה יותר.

 

ברכה והצלחה

כתיבה וחתימה טובה ושנה טובה ומתוקה

הרב יהודה סטורץ

בית ההוראה נאות שמחה בראשות הגר"י לוקסנברג שליט"א