בזיונות והתנכלויות

שאלה

ב"ה
שלום וברכה
רציתי לשאול לגבי סיטואציות בהם אדם מעוניין לעשות מצווה ובמקום שיהיה מצב של מצווה גוררת מצווה,יוצא מצב של מצווה גוררת עבירה ואתן דוגמה: אדם שמתנקלים לו ומבזים אותו וזמן האמת סותם וסותם לא כי מפחד לענות אלא באמת בשביל השם יתברך כמו שרבי נחמן טוען שעיקר התשובה ישמע בזיונו וישתוק,אבל לאחר זאת, במקום שישמח שסתם וקיים רצון השם נוצר מצב שזהשתיקה גוררת יותר עבירות מאשר אם לא היה סותם לדוגמה: האדם הנפגע עכשיו שומר טינה,מקפיד,כועס, שונא ואפילו בליבו מחכה לראות מה עונשו, מדבר לשון הרע כדי לספר מה עשו לו ולשחרר מליבו את הכעסים כלומר, מלא פעמים יכול להיות מצב ששמירת מצווה אחת תבוא בתקלה עם שמירת המון מצוות אחרות עד שהיה עדיף שעונה כי אם אחשוב על פי ההגיון מה עדיף? עבירה אחת או מצווה מול כמה עבירות שנתלוות שאפילו אם הנפגע מנסה להסיר ממחשבתו מה שנעשה לו,המחשבות האלו חוזרות שוב שוב
מה לעשות בסיטואציה כזו? כאילו השותק בסוף יוצא קירח משני הכיוונים

תשובה

שלום וברכה

כל הכבוד לך על כחות הנמפש הנפלאים שלך, על היכולת שלך להתגבר ולשתוק ועל נאמר אוהביו כצאת השמש בגבורתו. אין לך מושג מה את מצליחה לעשות במעשים הנעלים הללו, שווה לחיות שנים רבות חיי סבל נוראים בשביל רגע מאושר כזה. כרגע זה קשה זה נראה לא משתלם, אבל עוד יבא יום שנראה את התמונה המלאה, ואז תראי כמה היה שווה כל הסבל בשביל הרגע המאושר הזה.

מהנסיון כשאדם לא שותק אלא עונה ומגיב הוא גורר הרבה יותר עבירות מאשר כשהוא שותק.

מה עוד שטינה בלב על עוול כשאדם אינו מסוגל למחול לא נאסרה בהלכה, ויש מצבים שגם פריקת הדברים אצל חבר מותרת. אם כי כדאי מאד מאד להמעיט בזה כמה שניתן. ולהשתדל במידת האפשר לספר בלי שמות.

 

מה שכן כשאת עושה מעשה נאצל כזה ומתקרבת לבורא עולם, היצר הרע שונא אותך ורוצה לגמד את הדבר הנהדר שעשית, ולכן הוא יעשה כל מאמץ להקטן את המעשה. ואני מדגיש להקטין, כי לעולם הוא לא יצליח לקחת ממך את הרגע שהתמודדת וניצחת.

אבל צריך לזכור שגם אם הוא הצליח מעט להקטין את המעשה הנאצל שלך, ואנחנו תמיד במאבק, הוא יצא הרבה יותר קטן ממך, ואת קטעת ליצר וחייליו ידים ורגלים עוורת אותם, ולאחר המעשה שלך למרות שבחלק מהקרבות המישניים היצר כן הצליח, את הרבה יותר גדולה וכוחות הרוע הרבה יותר חלשים. למרות שכרגע הכל רק באמונה, יבא יום והעולם כולו יבין מה עשית לטובת כולנו, והוא יצדיע לך ויאמר לך תודה ענקית!!!

 

בצד המעשי אני מציע שתקחי דף ותכתבי להם כאילו מכתב, תכתבי בו את כל מה שיושב לך על הלב, איך את רוצה לענות להם, כמה הם מושחתים. ואחרי שהרגשת שפרקת את הכל, תקחי את המכתב ותגידי לבורא זה קרבן שלי אליך, ותזרקי את הדף לפח.

ובכל פעם שעולה בליבך טינה על האנשים הללו זה בסדר וזה לגיטימי על תרגישי רגשי אשמה, את נשארה גיבורה. רק שאם בכל זאת תצליחי לומר ליצר הרע, אתה לא תגע לי בהצלחה שלי, אתה לא תמעיט את הקרבן שלי לאלוקים, תזכי באושר והצלחה לא נורמליים. אם לא תצליחי זה בסדר אי אפשר תמיד להצליח, אבל בכל הצלחה את פשוט כורתת את כוחות הרע מהעולם, ואת זוכה על כל רגע שהצלחת לומר לא איכפת מה שהם עשו, הם מסכנים שכך הם עשו ואני מודה לאלוקים שאני לא שייכת לשם, הם לא שווים שאני יחשוב עליהם, את פשוט זוכה לדברים שאי אפשר לדמיין בעולם.

 

ברכה והצלחה

הרב יהודה סטורץ

בית ההוראה נאות שמחה בראשות הגר"י לוקסנברג שליט"א