הכוונה בשידוכים

שאלה

שלום יש לי שאלה
אני בחורה חרדית נחשבת ממש טובה מסמינר טוב,
התחלתי עכשיו את תקופת השידוכים וזה מציב אותי בקונפליקט עם עצמי, מצד אחד אני אוהבת להתלבש ולהראות טוב, אני בכלל לא צולית וכולי, מצד שני אני ממש ממש רוצה שבעלי רק ילמד ושיהיה תלמיד חכם רציני כמו הגיסים שלי ראשי כולל ות"ח.
אתמול אבא שלי ברר על בחור ואמרו לו עליו שהוא לומד רק בסדרים ובין הסדרים הוא עם חברים, הוא בחור טוב אבל לא האלו שתמיד בבית מדרש והוא הדגיש עליו שהוא לא לומד בין הסדרים, זה ממש צרם לי כי אני רוצה בחור רציני. מצד שני איך שאני מתלבשת לפעמים ואיך שאני רוצה שהוא יהיה מבחינת פתיחות לא נשמע לי מסתדר.
אני מקווה שהשאלה ברורה
בגדול- אני בחורה טובה אבל הציפיות שלי מהלימוד תורה של הבחור יותר ממה שמגיע לי בכל אופן ממראה חיצוני.(זה לא מתבטא בצניעות אלא בסגנון)
עלי לשנות את עצמי או את הציפיות שלי?
תודה רבה!

(לגבי מה שאמרתי על גיסים שלי, אחיות שלי במראה החיצוני טיפה יותר סגורות בסגנון לבוש, אבל ההשקפות שלנו זהות לרוב.. והבעלים שלהם ממש רציניים ואני גם רוצה , אבל קצת מפריע לי המראה החיצוני שלהם . )

תשובה

שלום וברכה

השאלה שאת מעלה היא שאלה מצויינת, הבעיה שאין לי כל כך אפשרות לענות עליה כיון שחסר לי נתונים מה נקרא להתלבש טוב, במסגרת ההלכה או ח"ו מחוץ לה, ומהו החוג והמגזר שאת מגיעה ממנו, ומהו האפשרויות שלך לחפש חתן [אם מחפשים דוקא מתוך חוג מצומצם שקוד הלבוש משפיע על איכות החתן, שונה לחלוטין מהשאלה האם לקחת חתן שקוע בלימוד מישיבה אחת, או מישיבה אחרת]. אך יותר מזה כדאי מאד להפנות את השאלה לרב של הקהילה שלך או רב שמקובל על הוריך, כמובן חשוב למצוא את הרב שיכול להבין אותך ולהכיל את הספקות שלך.

 

במסגרת זו אני ינסה לעזור לך למקד את השאלה בעיקר כלפי עצמך.

 

הנושא של להתלבש טוב זה שם קוד של כמה וכמה תחושות וחשוב מאד קודם כל לזהות למה הכוונה, ורק אחר כך לבדוק מה עושים עם התכונה הזאת הלאה.

נקודה נוספת שאני חייב להקדים בכל התכונה שאני מעלה אין תכונה שלילית וחיובית, כל התכונות הללו יכולות לשמש את האדם שניחון בהם כלי מצוין לעבודת השם, ואם הוא אינו מנצלו כראוי ח"ו יכול לדרדרו למקומות לא ראויים.

אני מביא דוגמאות מבחורי ישיבות כי זה יותר נח לי, אך הכוונה בהחלט על דוגמאות מקבילות בקרב בנות בית יעקב.

 

להראות טוב מתחלק לשני חלקים:

יש תכונה של חוש אסטטי מושלם ורצון להראות טוב, זה יכול להתבטא כשבחור מחפש בחנות חולצה לבנה ומכנס שחור חלק, כשמגוון הדוגמאות הוא יחסית דל, אך שהבחור לא יראה את כל הגזרות ולא יבדוק היטב מה יושב עליו בצורה מושלמת, הוא לא נראה שונה מאחרים, אך כל שערה במקומה המדויק, החולצה תמיד יושב עליו מושלם, בוהקת בלובנה, כמובן שתמיד במכנס והציצית יוצא במקומה המדויק.

מצד שני יש תוכנה אחרת לגמרי של רצון ליחודיות רצון להביע את האני הפנימי שלי, וקושי להיות חלק מעדר. בחור כזה תמיד ימצא חולצה שיש בו כפתור בולט בצבע אחר, החליפה לא תהיה שחורה או כחול כהה, ובודאי לא חלק, זה לא ענין של חוש אסטטי אלא של הבעת נוכחות.להיפך ע"פ רוב החליפה האפורה זית וכו' חסרת טעם אסטטי ולא תואמת את המראה הכללי של הבחור, אך הבחור חייב נוכחות שמבליטה אותו, בין אם הוא יודע לעשות את זה עם חן, ובין אם בעיני הציבור לפחות זה חסר טעם.

 

נקודה נוספת חשובה לא פחות הוא כלפי מי את מרגישה שאת רוצה להראות טוב, כלפי עצמך או כלפי הסביבה. האם חשוב לי שאני ארגיש את עצמי טוב\יחודי, או שעושה לי טוב כשהסביבה רואה אותי כשאני לבושה טוב\מראה נוכחות. האם המראה גורמת לשקף את הטוב שבי, או שהוא משקפת משהו שונה ממני.

זה משהו שקשה מאד לענות עליו שאלה אמיתית, אך חשוב להקדיש לו מחשבה, ודוקא לקראת תקופת השידוכים שאחד העבודות החשובות ביותר הוא להתרגל לחיות בצורה של לחשוב על בן הזוג.

 

יש עוד נקודה חשובה לא פחות מה גורם לי לרצות להראות יותר טוב מאחיותי מהסביבה, אך כרגע נשאיר אותו פתוחה.

 

עצם מיקוד השאלה יעזור לך מאד למקד את עצמך ולשאול את עצמך האם זה צורך חיוני? האם אני לא משלמת מחיר מופרז על כך? כיצד אני יכולה למצוא פתרון שבו אני חיה טוב עם עצמי – מביע את עצמי מצד אחד, ומאידך מקבלת את החתן האידיאלי ביותץר? כיצד הלבוש והקפדה על היופי יהיה חלק מעבודת ה', ולא ח"ו להיפך. כמו גם יסייע בבחירת בעל שיבין אותך ויתחבר ויכבד את תכונותך, ומצד שני בעל שתוכלו יחד לבנות בית של תורה.

 

ברכה והצלחה ושתזכי לבנות בית של תורה בקרוב

הרב יהודה סטורץ

בית ההוראה נאות שמחה בראשות הגר"י לוקסנברג שליט"א

 

נ.ב. מטרת העניה במסגרת זו הוקמה כדי לתת מענה לבעלי תשובה או מתקרבים שאין להם דרך אחרת להגיע לרב, או שלא יעשו מאמץ מעבר לכך. אך בהחלט נוכחנו לדעת שבהרבה פעמים מתוך המגזר החרדי לרבים אין אפשרות לפנות לרבנים על שאלות שונות, ורק במסגרת זו הם יכולים לקבל מענה, ואנחנו משתדלים לסייע בכל יכולתנו. בכל המקרים אנחנו מעודדים במידת האפשר קשר עם רב מהקהילה שיכול לתת מענה הרבה יותר טוב. ובמקרה שלך אם תמצאי מישהו שיכול להכיל את השאלות שלך בין אם זה דמות מהמשפחה בין עם זה הוריך או מישהו אחר במשפחה, ובין אם זה רב או רבנית מהקהילה שלכם או מהסמינר שלכם התוצאות יהיו הרבה יותר טובות, אך אם מכל סיבה שהיא הדבר אינו אפשרי, אנחנו זמינים כאן תמיד לתת לך מענה, ואת יכולה להרגיש חופשי להעלות כל קושי שאת חשה בו ורוצה לקבל מענה.