בנייה ושיפוץ בית הכנסת איך נעשה זאת על פי ההלכה

הדף היומי בהלכה ג' באב מתחילת סימן קנ"ב עד אמצע הסעיף 'והני מילי'

הורדת השיעור לצפיההורדת השיעור לשמיעה


האם מותר לשבור קיר בבית הכנסת למטרת שיפוצים?
האם אפשר להרוס בית הכנסת קיים כשיש כבר את כל הכסף מוכן לבניית בית הכנסת חדש?
ולמה הנפק"מ אם יש באזור בתי כנסת נוספים שמתפללים באותו נוסח?
כל זה ועוד בשיעור המרתק בדף היומי בהלכה
מאת הרב אריה זילברשטיין שליט"א


סימן קנ"ב סעיף א'

- שלא לסתור שום בית כנסת -

סתירת בהכנ"ס ישן קודם בניית החדש | מה הדין כשרוצים לבנות בהכנ"ס מפואר? | מה הדין כשיש להם את כל הכסף מוכן? | כשיש להם ביינתים היכן להתפלל מכירת בהכנ"ס לפני שקנו אחר

כאשר יש צורך לסתור את בהכנ"ס, ולבנות בהכנ"ס חדש, אסור לסתור את בהכנ"ס, ורק אח"כ לבנות בהכנ"ס חדש, אלא קודם לבנות את החדש, ואח"כ לסתור את הישן, והסיבה, כי חוששים שיארע אונס, ולא יבנו את הבהכנ"ס החדש, ונמצא שהם נשארים ללא בהכנ"ס.

אפילו שבהכנ"ס החדש אמור להיות מפואר, ואפילו שיש להם את כל הכסף, ואת כל האבנים והקורות כדי לבנותו, בכ"ז חוששים שמא תהיה מצוה אחרת, כגון פדיון שבויים, שהיא מצוה שדוחה בניית בהכנ"ס, וממילא יצטרכו לתת את הכסף לצורך פדיון שבויים, וישארו ללא בהכנ"ס, לכן קודם בונים את החדש, ואח"כ סותרים את הישן.

יש נידון בפוסקים, מה הדין באופן שיש להם ביינתים איפה להתפלל, האם גם בזה נאמר הדין הזה שאסור לסתור את הישן עד שבונים את החדש או לא, הבה"ל מביא, שלאו דוקא כשמדובר על לסתור בהכנ"ס ובניית בהכנ"ס, אלא הוא הדין כאשר מדובר למכור בהכנ"ס, שאסור למכור בהכנ"ס כדי לקנות בדמיו בהכנ"ס אחר אא"כ כבר קנו בהכנ"ס אחר ואז מותר למכור את הישן.

קראתם? נהנתם? נשמח מאוד אם תשאירו לנו תגובה, הארות והערות יתקבלו בברכה

פוסטים נוספים