ערב פסח שחל להיות בשבת מתי עושים שריפת חמץ ?

י"ג חשון תש"פ - סימן תמ"ד- סעיף א'

הורדת השיעור לצפיההורדת השיעור לשמיעה


השיעור המרתק בדף היומי בהלכה
מאת הרב אריה זילברשטיין שליט"אמה אוכלים בסעודה שלישית כאשר פסח חל להיות ביום ראשון?מדוע בשבת כזאת צריכים להשכים קום ולא להאריך בתפילה? וכיצד נכון לנהוג בקיום סעודה שלישית בשבת כזאת?שיעור הלכה מעניין במשנה ברורה חלק ה' סימן תמ"ד סעיף א' במסגרת לימוד 'דף היומי בהלכה'

יו"ט של פסח שיוצא ביום ראשון, כך שערב פסח חל להיות בשבת, בודקים את החמץ ביום חמישי בלילה, שהרי בליל שבת א"א לבדוק את החמץ, כיוון שצריך לבדוק לאור הנר, וכן ביום שישי אחר הצהרים לא בודקים את החמץ, כיוון שצריך לבדוק לאור הנר ולא לאור החמה, ואומר המ"ב, שבודקים את החמץ בליל י"ג ומברכים על הבדיקה, ואח"כ מבטלים את החמץ וכמו בכל שנה, וביעור חמץ מבערים הכל לפני השבת.

באופן שיוצא פסח ביום ראשון, מעיקר הדין מבערים את החמץ במשך כל יום שישי, אבל טוב יותר לבער את החמץ ביום שישי קודם חצות, כדי שלא יטעו בשאר שנים, ולאחר ביער החמץ משיירים מזון ב' סעודות לצורך השבת, וסעודה שלישית זמנה אחרי המנחה, והרי אינו יכול לעשותה לא במצה כיוון שאסור לאכול מצה בערב פסח, וכן לא יכול לעשותה בחמץ כיוון שחמץ אסור באכילה בערב פסח אחר מנחה, אלא יכול לעשותה במצה עשירה בלבד, דהיינו, מצה שנילושה במי פירות בלבד, וצריך לעשותה קודם שעה עשירית, כיוון שלאחר שעה עשירית אסור לאכול אפילו מצה עשירה, כדי שיאכל מצה לתאבון, ומביא המ"ב, שבכזאת שבת צריך להשכים ולהתפלל מוקדם, ולא להאריך הרבה בתפילה.

במקומות שנוהגים שלא לאכול מצה עשירה, יקיימו סעודה שלישית במיני פירות או בשר ודגים, ואע"פ שיש מחלוקת האם יוצאים יד"ח רק בפת או גם בשאר דברים, בכ"ז בשעת הדחק יש לסמוך על המקילים, ויותר טוב בבשר ודגים מאשר בפירות, וכן יכול לקיימה בתבשיל כגון קניידלך, אבל זה מותר רק קודם שעה עשירית, משא"כ בפירות או בשר ודגים, שיכול לאוכלם אפילו אחרי שעה עשירית, אבל שיאכל רק מעט כדי לא למלאות כרסו.

טוב שיחלק את סעודת שחרית של פת לשניים, כיוון שיש אומרים שיוצא בזה יד"ח סעודה שלישית, וכתב הגר"א, שנכון לעשות כך, אבל כל זה רק באופן שיש לו שהות לברך בינתיים, או להפסיק באיזה שהוא שהות, כדי שלא יהיה בכלל ברכה שאינה צריכה.

בהפסקה התיישב לפתע אחד הילדים, והליט את פניו בידיו רכון על השולחן...
"רק מה?! - אתה הולך לגמול חסד עם ילד יהודי שבמקרה הוא גם הילד שלך"...
כאשר הרכב חלף על פניו הבחין ר' יעקב שבתוכו יושבים שני ערבים. לבו התמלא פחד. מי יודע מה הם זממו לעשות לו?
מדוע רוב האנשים בעולם הם בעלי דימוי עצמי נמוך? האם יש קשר בין מחמאות מהסביבה לדימוי העצמי?
מסירות נפש לזיכוי הרבים
בסיומם של ארבעים יום יצא הכדור מגופו, ויהי לפלא...
"למחרת התקשר אליי אחד הבנים בהתרגשות, וסיפר שאביו הגיע אליו בחלום ואמר לו פתרון לשאלתי!"
התנגד במשך שנים לבניה של השכן, וביום אחד בהיר הודיע שמסיר את סירובו
נשיא ארה"ב קרא לי בדחיפות: "מי זה ראביי נאקמאן פראם ברסלב? אני חייב לדעת..."
ואז זרק מור כבדרך אגב: "אבא, נראה לי שאני ממשיך לישיבה"
תשאלו את המקצוענים
תקשורת פתוחה במשפחה - האם זה כולל גם את המינוס הגדל בבנק ואת השידוך המתרקם אצל האח הגדול?
אברך שאל את מרן הגר"נ קרליץ זצ"ל, היכן להפקיד את כספי הביטוח הלאומי?
חברת התעופה 'אמריקן איירלינס' חסכה 40,000 דולר מ... הפחתת זית אחד בסלט לכל נוסע.
לטייל בטיילת הקסומה של החיים
שרים מתוך הלב: באירוע הזה הם לא יהיו רק מהצד של המשמחים, אלא גם מהצד של השמחים
בוקר אחד בשעה 9:00 חלפנו ליד כיכר זוועהיל. בדיוק בזמן שהתחילו להגיע כל האוטובוסים המביאים את האברכים לישיבת מיר. התנועה נעצרה מנחיל אנושי אדיר שהציף את הכביש...
...זה היה נשמע בערך כך: "בעוד 50 מטרים פנה ימינה". ואם היינו מפספסים, היה בוקע מהמכשיר קול: "תגיד לי, אין לך אוזניים?!".
סגולה לשפע ברכה והצלחה

כתבו לנו תגובה, מבטיחים לקרוא ולהגיב לכם חזרה

פוסטים נוספים