מי קובע לעירוב מקום אכילה או מקום שינה?

כ"ד בניסן תשע"ט - סימן ש"ע- סעיף ד'- סעיף ה'

הורדת השיעור לצפיההורדת השיעור לשמיעה

 


השיעור המרתק בדף היומי בהלכה
מאת הרב אריה זילברשטיין שליט"אאנשים האוכלים בחדר אוכל ומחיצות מפסיקות ביניהם, האם אוסר אחד על חברו בהוצאה ?איזו חצר פטורה מעירוב? ומדוע אחים האוכלים אצל אביהם פטורים מעירוב אע"פ שלכל אחד מהם בית משלו? שיעור הלכה מעניין במשנה ברורה חלק ד' סימן ש"ע סעיף ד' – סעיף ה' במסגרת לימוד 'דף היומי בהלכה'

מקום אכילה מצרף את בני החצר שיהיו רשות אחת, ולכן, בני החצר שלכל אחד יש בית משלו אבל הם אוכלים יחד, נחשבים כרשות אחת, ואינם צריכים לערב עירובי חצרות, ואם אותה החצר שאוכלים כולם במקום אחד רוצים לערב עם בני חצר אחרת, עירוב אחד מספיק לכולם בכדי לערב עם החצר האחרת, ואם מניחים את העירוב בחצר הזאת שאוכלים כולם יחד, אותו מקום לא צריך לתת כלל עירוב, ולכן אותה החצר לא צריכה לתת עירוב.

כאשר לכל אחד יש חדר לעצמו, אבל יש חדר אוכל משותף לכולם, אע"פ שכל אחד אוכל פת משלו בשולחן בפני עצמו, מכיוון שהם אוכלים במקום אחד, כולם נחשבים כאחד, ואינם אוסרים אחד על השני, ומותרים להוציא חפצים מהחדרים אל המקומות המשותפים, ואם הפסיקו ביניהם בחדר האוכל במחיצות עד התקרה, גם אם המחיצות הם לצניעות, מכיוון שהמחיצות לא קבועות, זה לא נחשב כמחיצות המפסיקות בין השולחנות השונים, ונחשבים כולם כרשות אחת, ולא אוסרים אחד על השני.

אדם שיש לו שני בתים, בבית אחד הוא ישן, ובבית אחד הוא אוכל, מקום אכילתו הוא העיקר ושם יעשה עירוב חצירות, ולכן, אחים שלכל אחד יש בית משלו ואפילו בחצר אחרת, מכיוון שהם אוכלים בבית אביהם, הם לא אוסרים כלל, כי הם סמוכים על שולחן אביהם, והעירוב של אביהם פוטר אותם, אבל כאשר הם לא אוכלים על שולחנו, אלא אביהם נותן להם מזונות או כסף למזונות והם אוכלים בבתים שלהם, הם אוסרים, ואפילו אם הם בחצר אחת עם אביהם, ואם האחים והאבא בחצר אחת, ואין עמהם דיורים אחרים אלא הם, אע"פ שכל אחד ואחד מהאחים אוכל בבית שלו, מכיוון שהם אוכלים את מזונותיו של האבא, אינם צריכים לערב, כיוון שהם רשות אחת, וכן אפילו אם יש עמהם דיורים אחרים, אבל העירוב ניתן אצלם, מכיוון שהם מקבלים פרס מהאבא, מזונותיהם על האבא, ואינם צריכים לערב.

בהפסקה התיישב לפתע אחד הילדים, והליט את פניו בידיו רכון על השולחן...
"רק מה?! - אתה הולך לגמול חסד עם ילד יהודי שבמקרה הוא גם הילד שלך"...
כאשר הרכב חלף על פניו הבחין ר' יעקב שבתוכו יושבים שני ערבים. לבו התמלא פחד. מי יודע מה הם זממו לעשות לו?
מדוע רוב האנשים בעולם הם בעלי דימוי עצמי נמוך? האם יש קשר בין מחמאות מהסביבה לדימוי העצמי?
מסירות נפש לזיכוי הרבים
בסיומם של ארבעים יום יצא הכדור מגופו, ויהי לפלא...
"למחרת התקשר אליי אחד הבנים בהתרגשות, וסיפר שאביו הגיע אליו בחלום ואמר לו פתרון לשאלתי!"
התנגד במשך שנים לבניה של השכן, וביום אחד בהיר הודיע שמסיר את סירובו
נשיא ארה"ב קרא לי בדחיפות: "מי זה ראביי נאקמאן פראם ברסלב? אני חייב לדעת..."
ואז זרק מור כבדרך אגב: "אבא, נראה לי שאני ממשיך לישיבה"
תשאלו את המקצוענים
תקשורת פתוחה במשפחה - האם זה כולל גם את המינוס הגדל בבנק ואת השידוך המתרקם אצל האח הגדול?
אברך שאל את מרן הגר"נ קרליץ זצ"ל, היכן להפקיד את כספי הביטוח הלאומי?
חברת התעופה 'אמריקן איירלינס' חסכה 40,000 דולר מ... הפחתת זית אחד בסלט לכל נוסע.
לטייל בטיילת הקסומה של החיים
שרים מתוך הלב: באירוע הזה הם לא יהיו רק מהצד של המשמחים, אלא גם מהצד של השמחים
בוקר אחד בשעה 9:00 חלפנו ליד כיכר זוועהיל. בדיוק בזמן שהתחילו להגיע כל האוטובוסים המביאים את האברכים לישיבת מיר. התנועה נעצרה מנחיל אנושי אדיר שהציף את הכביש...
...זה היה נשמע בערך כך: "בעוד 50 מטרים פנה ימינה". ואם היינו מפספסים, היה בוקע מהמכשיר קול: "תגיד לי, אין לך אוזניים?!".
סגולה לשפע ברכה והצלחה

כתבו לנו תגובה, מבטיחים לקרוא ולהגיב לכם חזרה

פוסטים נוספים